Günümüzde güvenlik sağlam çelik kapılar ve güvenlik kameraları taktırmaktan fazlasını gerektiriyor. Artık banka hesapları, üretim hatları, siparişler ve akla gelen her şey siber ortamda varlığını sürdürüyor. Tüm iş süreçleri ve bilgilerin depolanması ağ üzerinden yürütülüyor.

Bu açıdan bakıldığında KOBİ’lerin azımsanmayacak bir kısmının henüz yeterli düzeyde siber güvenlik önlemi almadıkları görülür. Oysa ekonominin itici gücü olmaları nedeniyle, KOBİ siber güvenliği ekonomimiz için de büyük önem taşımaktadır.

Siber Saldırganlar KOBİ’leri Kolay Hedef Görür

Son zamanlarda güvenlik açıklarından kaynaklanan siber olaylara rağmen şirketlerin bazıları, saldırılara maruz kalmayacaklarına dair fazla iyimser bir bakış açısına sahipler.

Bu şirketlerin bir kısmı da hackerların isteyebileceği bilgilerin sadece dev holdinglerde veya devlet kurumlarında bulunduğuna düşünüyor olabilirler. Oysa gerçek çok farklıdır. Tek tek bireylerin banka hesaplarına göz diken siber suç örgütlerinin her ölçekte firmanın cirolarını hedeflemekten geri durmayacakları açıktır. Üstelik KOBİ’lerin genel anlamda büyük organizasyonlara göre çok daha az siber güvenlik önlemi aldıklarını bilen hackerlar daha kolay hedef gördükleri bu kurumlara siber saldırı düzenlemeyi tercih etmektedirler.

Kimi zaman organize ve profesyonel bir yapı olarak kendini gösteren siber suç oluşumları; fidye talep etmek, kritik verileri, askeri ve ticari sırları çalmak gibi amaçlarla birçok şirketi hedef almakta ve tehdit etmekteler. Bu noktada hacker kavramının artık bireysel çalışan bilgisayar korsanlarıyla sınırlı kalmadığı, mali ve teknik olanakları gelişmiş ve çok kişiden oluşan organize siber suç organizasyonlarıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek gerekir.

Şirketler için siber tehditler yıllardır söz konusu olmakla birlikte, güvenlik açıkları artık daha kolay tespit edilebilmektedir. Güvenlik açıkları yüzünden hedef alınan şirketlerin sayısı oldukça fazladır. Şirketler bazen saldırıya maruz kaldıklarını veya kritik bilgilerin çalındığını uzun yıllar fark edemeyebilirler. Bir şirket için önemli olan güvenlik açığının ne zaman oluşacağı değil; şirketin o açığı ne zaman saptayabileceğidir.

Peki, şirketler saldırıları tespit ettiğinde ne yapar? Genellikle, olaya müdahale etmesi için bir siber güvenlik şirketiyle anlaşılır, olayın ciddiyeti belirlenir ve çoğu durumda olay müdahalesi ve ilgili çalışmalar sonucunda sorun çözülür. Ne var ki olay çözülene kadar geçen zamanda, maddi kayıplar olmasa da, zaman ve itibar kaybı gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak ve zamanında gereken önlemi almak için güvenlik denetimleri (penetrasyon testleri başta olmak üzere) düzenli olarak yaptırılmalıdır. VISMATECH şirketinizin bilişim yapısına uygun testleri uluslararası düzeyde yüksek güvenlik parametrelerine uygun olarak gerçekleştirir. Size uygun KOBİ siber güvenliği çözüm paketini projelendirip sunar.

Nelere İhtiyacınız Var?

VISMATECH ihtiyaç duyabileceğiniz siber güvenlik hizmetlerini, sektörünüzü ve mevcut altyapınızı hassasiyetle değerlendirir. Sonuçta ortaya çıkan veriler izlemeniz gereken güvenlik çalışmalarını netleştirmiş olur. VISMATECH’in geniş bir hizmet skalasında sunduğu kapsayıcı çözümler arasından size uygun olanları devreye alınır. Bu çözüm kalemleri arasında KOBİ’lerin en sık ihtiyaç duydukları çözüm kalemlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Yıl Boyunca Alınacak Ürünler ile İlgili Ürün Seçim Danışmanlığı ve Benchmark Analizi
  • 7/24, 365 Gün Siber İstihbarat ve Digital Repütasyon Hizmeti
  • Gerekli Sıklıkta Tanımlanan Penetrasyon Testleriyle Sisteminizdeki Güvenlik Açıklarının Net Olarak Belirlenmesi
  • AutoSentinel: 7/24 Sürekli Zafiyet Taraması
  • Yıl Boyunca Dışarıya Yaptırılan Yazılımların ve Dışarıdan Alınan Hizmetlerin Güvenlik Süreçlerinin Yönetimi ve Güvenlik Mimarisi Danışmanlığı
  • Acil Durum Müdahalesi ve Analiz Hizmeti

BT ekibinize sağlayacağımız güvenlik desteğimiz ile huzurlu bir çalışma süreci oluşturabilirsiniz. Acil bir durumda yalnız olmadığınızı hatırlatmak isteriz.

Kobi Odaklı Çözümler