Günümüz siber güvenlik paradigması reaktif bir döngüdür: Bir tehdide maruz kalındığında, analiz edilir ve tehdide karşı çözüm sunmak ve bu çözümü uygulamak haftalarca veya yıllarca sürebilir. Saldırganlar önceden var olan zararlı yazılımın parçalarını kolaylıkla yeniden kullanabilir, değiştirebilir veya güncellenen güvenlik önlemlerini atlatarak yeni bir tehdit yaratabilirler.

Siber tehditlerin doğasında değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Her şey değişir: karşılaştığımız düşman türleri veya hackerların ağlara sızmak için kullandığı teknikler. Tehditlerin karmaşıklığı her geçen gün artarken, belirsizlikler ve yeni riskler de ortaya çıkmaya devam eder.

Üretim, yönetim ve bilgi kaynaklarının dağıtımı üzerine kurulan sistemler günümüzde ekonomiyi ve toplumsal yaşamı şekillendiren etmenler arasında yer alır. Şirketler iş sürekliliğini sağlamanın yanı sıra ayakta kalabilmek için bilgi sistemlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada sistemleri koruyan ve çeşitli şekillerde uygulanan güvenlik önlemleri devreye girmektedir. Bu önlem veya kontrolleri etkili bir şekilde kullanmak için, kurum içindeki personelin bu konuda farkındalık kazanması gerekir.